Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Muzej savremene umjetnosti
Republike Srpske

 

U sklopu konkursa za NAGRADU ZVONO 2018 – nagrade za mlade umjetnike/ce iz BiH do 40. godina starosti Udruženje SKLOP u saradnji sa Muzejom savremene umjetnosti Republike Srpske organizuje informativno veče u petak 23. februara u 19.00 časova.

Ovom prilikom posjetioci će moći saznati više o ovoj jedinstvenoj nagradi za savremenu umjetnost u Bosni i Hercegovini, koja pobjedniku/ci pruža mogućnost dvomjesečne umjetničke rezidencije u New Yorku. 

U prvom dijelu prezentacije, posjetioci će biti informisani o istorijatu nagrade, njenim osnivačima i partnerima u BiH i SAD, dok će u drugom dijelu biti objašnjeni svi detalji o načinu prijave, podobnosti i procesu selekcije. Glavni fokus drugog dijela prezentacije stavlja se na proces izrade portfolija, što će biti pojašnjeno na konkretnim primjerima.

Poziv na informativni događaj se upućuje studentima i studenticama likovne akademije ili sličnih obrazovnih institucija, aktivnim umjetnicima i umjetnicama, radnicima i radnicama iz kulturnog sektora kao i svim zainteresovanim građanima, građankama i ljubiteljima umjetnosti. 

Uvodni govor: dr Sarita Vujković, direktorica MSU RS, Banja Luka
Prezentacija: Sandra Bradvić, direktorica SKLOP, Sarajevo 

Nagrada ZVONO u Bosni i Hercegovini (BiH) osnovana je 2006. godine od strane udruženja SCCA Sarajevo Center for Contemporary Art. Od 2017. godine novi oficijelni partner za organizaciju nagrade ZVONO u BiH je Udruženje za istraživanje, dokumentaciju i prezentaciju umjetnosti SKLOP. Ovu ključnu nagradu SKLOP realizuje sa dvije partnerske institucije iz New Yorka: Residency Unlimited i The Trust for Mutual Understanding. Nagrada ZVONO za pobjednika/cu se sastoji od dvomjesečne umjetničke rezidencije u New Yorku kod Residency Unlimited kao i od samostalne izložbe pri povratku iz SAD. Cilj nagrade ZVONO je pružiti podršku mladim stvaraocima i olakšati im daljnju djelatnost, smještajući ih sa položaja marginalne prema središnjoj ulozi u društvu putem stvaranja pozitivnog konteksta za mlado stvaralaštvo, kreativnost i inovativnost, sa kojima bi društvo moglo i trebalo da se identificira.

Dodatne informacije možete naći na: www.sklop.org